Egyszerű és rugalmas alkalmazás nélkülözhetetlen a teljes potenciál eléréséhez
A rakodóeszköztől a munkatársig, majd a csapatjátékosig: a robotok szerepe drámaian megváltozott az elmúlt hét évtizedben. Az MI új lehetőségeket teremt, de az emberek továbbra is meghatározó tényezők maradnak.
Robotok vagy emberek – ki fogja meghatározni a jövőbeni termelést? George Devol 1954-es szabadalmától kezdve egy programozható manipulátorra ez a kérdés folyamatos vitát váltott ki. Devol Unimate robotja forradalmasította az ipart azáltal, hogy biztonságosan végezte a veszélyes feladatokat, kiemelve, hogy a fókusz nem a robotok vs. emberek kérdésen van, hanem inkább a „robot + ember = hatékonyság” elvén. Az elmúlt 70 év során az ipari igények átalakultak, előtérbe helyezve a rugalmasságot, a skálázhatóságot, az alkalmazkodóképességet és a fenntarthatóságot. A robotok olyan feladatokat végeznek, amelyek felszabadítják az embereket, hogy értéknövelt tevékenységekre összpontosíthassanak.
Minden negyedik ipari vállalat automatizációba kíván beruházni
Annak szemléltetésére, hogy mennyire fontos a modern ipari robotika, érdemes megvizsgálni a jelenlegi tanulmányokat. A Stanford Egyetem tudósai kiszámították, hogy jelenleg több mint 3,4 millió ipari robot működik világszerte. Az elemzések szerint a globális arány a robotok és emberek között a gyártóiparban 1:71-hez. Az ipari vállalatok azt is tervezik, hogy tőkéjük egynegyedét ipari automatizációba fektetik az elkövetkező öt évben. Az ipari robotika fejlődése számos technológiai előrelépéssel, szélesebb körű alkalmazással különböző iparágakban, valamint új megközelítések, például a mesterséges intelligencia (MI) és a gépi tanulás integrálásával jellemezhető.
A kobotok kollégákká válnak
Kezdeti éveikben a robotokat elsősorban hasznos eszközöknek tekintették, amelyek ismétlődő és nehéz feladatokat tudtak elvégezni. Az a gondolat, hogy a robotok biztonsági korlátok nélkül, kollégákként dolgozzanak együtt az emberekkel, a kollaboratív robotok, vagyis a kobotok megjelenésével vált egyre fontosabbá. A kobotok elve az 1990-es években alakult ki, az első modellek a 2000-es évek elején kerültek piacra, és körülbelül 2010 óta a kobotok elengedhetetlenné váltak a gyártás számos területén.
Ismétlődő feladatokat a kobotoknak adják
A kollaboratív robotika sikere Skandináviában, különösen Dániában és Svédországban kezdődött, ahol a technológia szükségessé vált a hiányzó, költséges munkaerő pótlására. A raklapozás kiváló példa erre a kontextusra – egy ismétlődő, kreativitást nem igénylő, és nem értéknövelő feladat, amelyet a technológia könnyen átvehet az emberek helyett. Ezzel szemben az emberi munkavállalók az így megspórolt időt fontosabb és összetettebb feladatok elvégzésére használhatják fel.
Trend: kognitív robotika – a NEURA Robotics és az OMRON együttműködése
Ez az új típusú interakció az emberek és a technológia között az utóbbi években még tovább fejlődött. Az MI és a gépi tanulás integrációja egyre adaptívabb és tanuló robotokat hoz létre, amelyek tapasztalataikból tanulnak, és így optimalizálják a feladatokat. Ez lehetővé teszi a rugalmas alkalmazkodást a különböző gyártási követelményekhez. Emellett a robotikát egyre inkább az MI támogatásával képezik ki arra, hogy utánozza az emberi érzékeket és kognitív kapcsolódásokat. Ezen a területen az OMRON együttműködik a NEURA Robotics-szal, a kognitív robotika területének globális úttörőjével. A partnerség célja a gyártási ipar átalakítása a kognitív robotok bevezetésével a gyárak automatizálásában és fejlett MI funkciókkal a hatékonyság, rugalmasság és biztonság javítása érdekében. A hagyományos ipari robotokkal ellentétben a kognitív robotok képesek tanulni a környezetükből, önálló döntéseket hozni és alkalmazkodni a dinamikus gyártási forgatókönyvekhez. Ez új alkalmazási lehetőségeket nyit meg, beleértve a bonyolult szerelési feladatokat, részletes minőségellenőrzést vagy az adaptív anyagkezelést.
A siker kulcsa: alkalmazkodóképesség
A modern kobotok ma már biztonságosan és zökkenőmentesen dolgoznak az emberi munkavállalók mellett a szenzortechnológia és a biztonsági szoftverek fejlesztéseinek köszönhetően. Az IoT az Ipar 4.0-ban összekapcsolta a robotokat és a gyártási létesítményeket, lehetővé téve az átfogó automatizációt és a valós idejű nyomon követést. A továbbfejlesztett hardver és precizitás javítja a megbízhatóságot és a teljesítményt. Az ipari robotok programozása ma már egyszerűbb, ami hozzáférhetővé teszi őket a kisebb vállalatok számára is. A jelenlegi követelmények, különösen a közepes méretű vállalatok számára, az, hogy képesek legyenek rugalmasan reagálni az új követelményekre. A robotikának tehát képesnek kell lennie arra, hogy könnyedén és rugalmasan alkalmazkodjon a különböző alkalmazásokhoz, hogy gyorsan reagálhasson a változó gyártási követelményekre.
Potenciál vs. kihívások
A közelmúltbeli technológiai fejlesztések nagymértékben növelték a gyártás hatékonyságát és rugalmasságát. Azonban a robotika potenciáljának teljes kihasználásához számos kihívás leküzdése szükséges, beleértve a jelenlegi folyamatokba való zökkenőmentes integrációt, a hatékony IT és OT integrációt, a skálázhatóságot, a költséghatékonyságot, az adatok biztonságát, az alkalmazottak alapos képzését, valamint a szervezeti és strukturális kérdések megoldását.
Következtetés: az embereknek kell maradniuk az irányításban
Egy, a Berlini Műszaki Egyetem által végzett friss tanulmány például azt sugallja, hogy azok az emberek, akik szorosan együtt dolgoznak robotokkal, túlságosan is támaszkodhatnak rájuk, és hibákat hagyhatnak figyelmen kívül. Erre a problémára több figyelmet kell fordítani. A jövőbeli robotoknak inkább emberközpontúaknak, egyszerűbbeknek és alkalmazkodóképesebbeknek kell lenniük, nem azért, hogy lecseréljék a dolgozókat, hanem hogy újradefiniálják szerepüket. A dolgozók az üzemeltetőkből a robotok felügyelőivé válnak, irányítva azokat a nehéz és ismétlődő feladatokat, amelyeket a robotok elvégeznek. A döntéshozók számára ez azt jelenti, hogy már a kezdetektől be kell vonniuk a kulcsfontosságú szereplőket, mint például az IT és az üzemeltetőket, hogy biztosítsák az innovatív robotika sikeres bevezetését.